Turniten Bilgilendirme

Turnitin

Öğrenci ödevleri ve projelerinde intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılan web tabanlı sistemdir. Sisteme yüklenen ödev, proje vb çalışmalar çok geniş bir veri havuzdaki kaynaklarla otomatik olarak karşılaştırılır ve alıntılar, benzerlikler, usulsüz kaynak kullanımları tespit edilerek bir benzerlik raporu oluşturulur. Turnitin'in veri havuzunda akademik veritabanları, dergiler ve yayınlara ek olarak, 200 milyondan fazla öğrenci ödevi ve 17 milyardan fazla web sayfası bulunmaktadır.

Programı İnönü Üniversitesi mensubu olanlar kullanabilir. Bunun için ........@inonu.edu.tr uzantılı e-mail adresine sahip olmanız gerekmektedir. Üyelik için (neziha.ustuner@inonu.edu.tr) adresine talepte bulununuz. Sisteme üyeliğiniz yapılınca hesaplarınızın aktif olabilmesi için şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken işlemler aşağıda adım adım anlatılmıştır. Lütfen her adımı dikkatlice okuyarak uygulayınız.

Adımlar:
1. www.turnitin.com adresine giriniz ve sağ üst köşedeki "Log In" seçeneğine tıklayın.
2. Ardından karşınıza giriş ekranı gelecektir. Giriş bilgilerinin alt tarafında "Reset password" seçeneğine tıklayın.
3. Karşınıza gelen "E-mail" ve "Last name" yazan yerleri doldurun ve "NEXT"e basın.
4. Ardından karşınıza gelen "Secret Question" alanın altında bulunan "Forgot Your Answer" seçeneğine tıklayın.
5. Şifrenizi oluşturmak için "Şifre sıfırlama maili" size gelecektir. Bu maildeki ilgili linke tıklayarak şifrenizi oluşturabilirsiniz.
• Öğretmen Hızlıbaşlama Kılavuzu
• Öğrenci Hızlıbaşlama Kılavuzu
• Sıkça Sorulan Sorular

Turnitin Tanıtım Kılavuzu
Öğretmen Hızlıbaşlama Kılavuzu
Öğrenci Hızlıbaşlama Kılavuzu
Sıkça Sorulan Sorular

Şifre Oluşturma yardım dökümanı için lütfen tıklayınız.

Turnitin'e Giriş